Köszöntő


Budapest közel másfél évszázada Európa egyik jelentős kulturális központja, írók, költők nemzedékeinek otthont adó szellemi vonzástér. A könyv és a magyar könyvnyomtatás története azonban még gazdagabb múltra tekint vissza: idén ünnepeljük az első budai nyomda alapításának 550. évfordulóját, 2023-ban pedig az első Budai Krónika megjelenését. Az elmúlt fél évezredben szinte megszámlálhatatlan mennyiségű kötet született meg fővárosunkban, nemcsak magyar nyelven. Itt nyomtatták első könyveiket a szomszédos országok kiadói is, máig is ható pezsgő, multikulturális légkört teremtve városunkban.

A könyvnek azonban nemcsak múltja, jövője is kell, hogy legyen.

Tovább...

Üzeneteink

A könyv: szabadság

Szabadság, felelősség és szolidaritás - a pandémia megváltoztatta az emberi kapcsolatokat és a társadalmi dinamikát, az információ áramlását, a kapcsolattartást. A könyvszakma számára a pandémia új kihívást és új esélyt jelent.

A könyv: híd

Emberek, gondolatok és kultúrák találkozása és összekötése téren és időn keresztül - ember és ember között, múlt és jelen, jelen és jövő között.

A könyv: tett

A klíma, a környezet és a közösségek védelme - a gondolkodás felelősség, aki olvas, az felelős a környezetéért, a fizikai és mentális környezete jóllétéért. A könyvnek szerepe van a társadalmi problémák és a demokráciadeficit iránti érzékenység felkeltésében, utakat nyit az olvasás az élhetőbb világhoz és az empatikusabb társadalmakhoz.



Bogyay Katalin

nagykövet, az UNESCO 36. Közgyűlésének Elnöke, Magyarország 15. Állandó ENSZ képviselője New Yorkban

“Civilizációnk sarokköve a nyelv, amely a kulturális örökség kifejeződésének és átadásának legfontosabb médiuma. A nyelvi sokféleség ragyogó példája annak a kulturális sokszínűségnek, amely oly gazdaggá és széppé teszi az emberiséget. Ha nem teszünk sürgős lépéseket, akkor a becslések szerint a ma beszélt hatezernél több nyelv fele hamarosan elvész, és velük az emberiség nemcsak kulturális gazdagságot veszít, hanem az ősi tudást, amely a nyelvekben rejlik. A nyelv védelmének és a gondolat továbbadásának hathatós eszköze a könyv!  A könyv, az írás Budapest életének mindig meghatározó ereje volt. Saját kultúránk megtermékenyítő erejéről beszélni a világban és a világnak felemelő és erőt adó érzés. Akár a múltból merítve, akár a jövőbe nézve, gazdag örökséget oszthatjuk meg, és a COVID utáni világban a könyv, az írás, a nyelvvédelem, az írók és a kreatív gondolatok szerepe különleges hangsúlyt kap." Bogyay Katalin


Fischer Iván

Karmester, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója

"Lapozzunk!
Eltöltöttünk néhány évet úgy, hogy kütyüket nyomogattunk. Nem vált be. Egyre unalmasabb a görgetés, és egyre átlátszóbb, hogy mi csak reklámcélpont vagyunk. Elég volt, lépjünk tovább.
Vissza a könyvekhez, a bölcsekhez, a poétákhoz, akik olvasása elvarázsol, más világba repít, kiszabadít a napi gondokból, feleletet ad és gazdagít. Szabadulj Te is fel! A könyv nem tárolja, nem elemzi az adataidat, az olvasást nem szakítja félbe reklám, Ne töltsd többé a telefont az ágyad mellett, rakj inkább egy könyvet az éjjeliszekrényre. Aludni is jobban fogsz." Fischer Iván



Polgár Judit

nemzetközi sakknagymester

"A könyv számomra örök társ. Gyerekként a barátom és a tanítóm volt - és a mai napig az maradt, miközben kapcsolatunk még szorosabbá vált. Talán azért is, mert én is írok. Könyveket. Felnőttként már én osztom meg a tudásomat, a tapasztalataimat, mert tudom, hogy egy igaz történet, egy inspiráló gondolat vagy néhány bátorító szó mi mindenre képes. Átéltem, és szeretném továbbadni a flow érzést, amit akkor éreztem és érzek, ha sakkozok - vagy olvasok." Polgár Judit